Informovanosť občanov – vyjadrenie poslanca

Google+PinterestLinkedInTumblr+
Novovybudovaná štvrť Hájiská (ul. Na hôrke pri vodojeme) sa spomína, že nemá žiaden mestský rozhlas, nie sú informovaní o ničom atď. Toto tvrdenie je zo strany písateľky zavádzajúce, pretože táto nová časť mala zvoleného svojho zástupcu, ktorý bol pozvaný aj na prvé rokovanie vo firme SEVAK ako investor za prítomnosti zástupcu mesta, zástupcu zhotoviteľa Eurovia a bol som prítomný i ja, kde tento ich menovaný zástupca bol plne informovaný čo, kedy a ako sa bude postupovať pri realizácii prvej etapy kanalizácie.
Taktiež tento nemenovaný zástupca bol prítomný aj na mimoriadnom stretnutí občanov s poslancom 3.7.2017, takže v prvom odstavci pripomienok pani pisateľky je rozhodne nepravdivé a poškodzujúce všetky zainteresované zložky realizujúc prvú etapu kanalizácie a poškodzuje i moju osobu, že nie som schopný niečo občanom tlmočiť.
Pripomeniem, že zástupcovi štvrte Hájiská som aj osobne telefonoval, na jeho požiadanie som mu aj zasielal informácie, a pretože nepotvrdil ich príjem dodnes sa neohlásil okrem prítomnosti na stretnutí s občanmi, prestal som mu maily o postupe prác zasielať.
Pani písateľka ďalej tvrdí, že by štvrť Hájiská chcela využívať všetky služby, ako majú iní občania rozhlas, verejné osvetlenie, kanalizácia a pod. Zabudla však, že istá skupinka štvrte Hájiská vedela, za akých podmienok ich výstavby budú. Mesto Žilina, ale i ja ako poslanec sme nikdy nepovedali, že v tejto časti sa nebude postupne dokončovať to, čo majú aj iní občania. Je však pravdou, že prvý záujem tejto štvrte je, aby mali ako prví všetko včetne kanalizácie, možno by si priali aj autobusovú zástavku pri vodojeme a pod.
S týmto mali v prvom rade rátať pred zahájením výstavby ich viliek. Vyhlasujem však, ako poslanec, že vedenie mesta, ale aj poslanci chcú postupne takúto vybavenosť schváliť aj v štvrti Hájiská. Tvrdenie, že sa nemôžu dostať k svojim domom, nedodržujú sa časy uzávierok je lžou, pretože aj o tomto bol riadne informovaný ich zástupca bývajúci v štvrti Hájiská, a že prestal chodiť na stretnutia, pretože sa mu nepodvolil investor je vecou prístupu štvrte Hájiská, ktorá cestou svojho zástupcu sa snažila obmedziť rýchlosť budovania kanalizácie, obmedziť čas realizácie.
Všetci občania ulice Na hôrke, ale zvlášť aj občania štvrte Hájiská majú prístup na príslušné zástavky MHD, vedeli a vedia čas realizácie výstavby, a že sa stane v rámci mimoriadnej udalosti pri výstavbe kanalizácie, že sa čas ukončenia prác posunie niekoľko minút po 17-tej hodine nemôže to byť neschopnosťou zhotoviteľa, investora ani mesta a občania musia niekedy aj pochopiť, že každé pripomienkovanie, sťažovanie sa len predlžuje dobu výstavby.
Investor SEVAK a zhotoviteľ Eurovia skutočne urobili maximum pre občanov štvrte Hájiská, aby tento úsek bol prechodný pre peších celý deň a myslím si, že prejsť sa 1 km ako je to uvádzané by nemal byť pre žiadneho občana problémom naopak by mal byť rád, že po desaťročiach sa začalo budovať to, čo už dávno malo byť.
Pripomínam, že informovanosť bola v tom smere, že výstavba bude denne od pondelka do soboty od 8:00 do 17:00 a v prípade nepredvídanej udalosti zisteným výkopom sa môže čas niekedy predĺžiť aj o 1 hod. Nechápem tiež, že je nelogické pracovať na troch miestach v Chlmci na kanalizácii, snáď zhotoviteľ Eurovia vie prečo to robia, pripomínam však, že preto, aby mohli stavbu v čo najkratšom čase odovzdať tak ako tunel Považský Chlmec, ktorý budovali zo štyroch strán a záverom je urážajúce, ak tu písateľka píše, že za dva týždne sa urobilo 10 m kanalizácie. Nemám chuť sa k tomu ďalej vyjadrovať.
Prosím všetkých občanov, včetne štvrte Hájiská, majte strpenie, porozumenie, ale aj dôveru v tom, že práce sa vykonávajú tak, aby slúžili čo najväčšiemu počtu občanov. Všetci vieme, že pri takýchto prácach je prechod obmedzený zvlášť pre dopravné prostriedky a niekedy nie je možné nejakými drobnými úpravami urobiť obchádzky ako to píše písateľka, pretože sú to rôzne majetkové prieťahy, ale aj značné vysoké investície.
Mnoho občanov Považského Chlmca, ale aj iných mestských častí dochádzajú kilometre peši do práce a pod., lebo dopravný prostriedok nemajú, nesťažujú si, sú trpezliví a tešia sa, že sa začalo s výstavbou, ktorá tu už mala byť niekoľko desaťročí.
Ja osobne ďakujem vedeniu SEVAK-u, vedeniu zhotoviteľa Eurovia, vedeniu mesta Žilina, poslancom MZ, ale i všetkým, ktorí pracujú na stavbe kanalizácie, prajem veľa zdravia, úspechov s presvedčením, že čoskoro budeme realizovať druhú, tretiu etapu Považského Chlmca, a že nás pár nespokojných ľudí nemôže v tomto zastaviť.
Poslanec Púček Ján
Zdieľaj

2 komentáre

 1. Zuzana Berhanova na

  Dobry den p. poslanec,

  vsetci dobre chapeme nevyhnutnost vybudovania kanalizacie v mestkej casti Povazsky Chlmec a takisto opravu miestnych komunikacii, ktora bude predpokladam automaticky realizovana po ukonceni prac. Dovolim si vsak ako obyvatelka tejto oblasti vyjadrit svoje sklamanie nad pristupom, aky zvolili investori a akym sa spravaju voci nam ako obyvatelom casti Hajiska.

  Samozrejme, ze je uplne pochopitelne, ze pri budovani tohto typu inzinierskej siete, bude obmedzena doprava, zvlast na velmi uzkych uliciach, ake bezpochyby v Povazkom Chlmci su. Ale pokial mame byt my, ako obcania a obyvatelia chapavi, ziadame aj druhu stranu o urcity kompromis. Tymto myslim dodrziavanie uvedenej uzavery a vcasne informovanie obcanov o pracach na tejto stavbe. Zial, od zaciatku realizacie sa stretavame len s problemami, preto sa prosim necudujte, ze sme nervozni a mozno nie prave prijemni. Pocas sviatku sa pracovalo, niektore pracovne dni v tyzdni sa nepracuje. Nikto o nicom nevie, robotnici kyvaju plecami, ze si vykonavaju len svoju pracu. Je leto, cas volna a dovoleniek. Sme mlade rodiny s malymi detmi a toto nas naozaj stavia do neprijmenej situacie…. Informacie ziskavame vdaka tejto stranke a to az v popoludnajsich hodinach…

  Vo svojom vyjadreni uvadzate, ze mozeme uvedenu trasu k svojim domom absolvoat aj peso. Ano, 1 km rozhodne nie je az taka dialka pre dospeleho cloveka. Skusili ste sa ale zamysliet nad tym, ake obtiazne je toto absolvovat s maloletymi detmi, odkazanymi na kocik? Boli ste sa pan poslanec osobne pozriet, v akom stave je ulica Na horke prejazdna pre pesich? Osobne mozem napisat, ze je NEPRECHODNA, nielen autom, ale ani peso. Na priblizne 15 metrovom useku sa nachadza kopu blata, hliny a spiny, teren, v ktorom sa zaborite minimalne po clenky. Neviem si celkom presne predstavit pesi presun 2x denne tymto terenom. To aby sme si do povinnej vybavy na najblizsi polrok pribalili aj poriadne gumove cizmy, monterky a nahradne oblecenie.

  Taktisto citim z Vasho prispevku ironiu a sarkazmus na margo vystavby novych domov v casti Hajiska / upresnujem NOVYCH DOMOV, nie VILKY ako ich oznacujete vo svojom prispevku. Zakupenim pozemkov a vystavbou novych domov sme prispeli k zvyseniu financnych prispevkov pre mesto a uvedenu miestnu cast a to riadnym platenim dani za nehnutelnosti, ktore si dovolim tvrdit, ze nie su v sucasnosti prave najnizsie.

  Ano, mate pravdu, ze sme pocitali pri vystavbe na odlahlej casti Povazskeho Chlmca s tym, ze pristup k nasim domom bude komplikovanejsi, kedze k nemu vedie len jedna pristupova cesta, ktora je dost uzka. Uplne chapeme, ze nie je mozne okamzite vybudovat miestny rozhlas alebo verejne osvetlenie, ale aktivne sa pytame a mame zaujem o uvedene sluzby, aby sme vedeli, ci a kedy s nimi bude mozne pocitat. Namiesto odpovede sa vsak dockame opat len ironickej poznamky o vybudovani autobusovej zastavky pri vodojeme…

  To, o co ziadame, je vcasne oznamovanie o uzavierke cesty Na horku, t.j. aspon den vopred a dodrziavanie uvedenej uzavery. Pokial mame my pochopit a byt ustretovi voci vystavbe kanalizacie, to iste ziadame aj zo strany investorov a mesta, aby pochopili mlade rodiny a ich potreby a umoznili normalny pristup k svojim domovom.

 2. Akekolvek stavebne prace na ulici zasiahnu kohokolvek. Avsak treba si uvedomit, ze vystavba kanalizacie zacala po dost dlhej dobe. A to dakujeme hlavne pohrome, co sa stala P. Chlmcu . Preto i ked to trochu trapi ludi treba to vydrzat a pripadne prisposobit sa situacii. Pan poslanec moze len to, co mu dovoluje jeho pozicia v urade. Takze nemoze prikazat, len usmernovat a prosiť, kde firma budujuca danu kanalizaciu maximalne sa prisposobi. Pravdaže, ak s tym firma nema viac prace ako zakon kaže alebo ju to nestoji dodatočne financie.

  Co sa tyka stažujucej pani/pana, poslite fotky s casovym razitko, vzdy ked sa vam zdat, ze je cesta nepriechodna a mala byt. Pan poslanec bude mat aspon dokaz, ktory moze pouzit. A v pripade, ak ma pravomoc (mesto dovoli), moze byt naprava velmi rychla. Ja som viackrat sa obdobne obratil na pana poslanca s evidenciou (fotkou) problemu, kde moj podnet bol relativne rychlo uspešne vyrieseny.

Zanechajte odpoveď