Prekračovanie rýchlosti a hmotnosti

Google+PinterestLinkedInTumblr+

Prvé slnečné lúče, suchšia vozovka a máme tu opäť celosezónny problém na hlavnej ceste v Považskom Chlmci – nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, predbiehanie cez plné čiary (dokonca v úsekoch pred zákrutami) a prekračovanie obmedzenia hmotnosti pre nákladnú dopravu.

Pokiaľ ste si prečítali poslednú zápisnicu zo stretnutia občanov s poslancom, bol to aj jeden z bodov, ktorý podali ako podnet na vyriešenie. Zápisnicu zo dňa 16.2.2017 si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz.

Dodržiavanie dopravných predpisov je v úseku Bytčianskej ulice (hlavná dopravná tepna cez Považský Chlmec do priľahlých obcí a opačný smer – do mesta) veľmi dôležité, tak ako všade. Daný úsek cesty nie je stavaný na taký počet a veľkosť vozidiel (teraz hlavne myslíme šírku vozovky samotnej a absencia chodníkov).

Pohyb osobných motorových vozidiel dosahuje maximálne špičky hlavne v ranných hodinách (od cca 5:30 do 9:00) a v poobedných (cca. 15:00 do 18:00). Najmenší pohyb vozidiel je v čase cca. od 23:00 do 04:00 hod). Rýchlosť pre daný úsek je dopravnou značkou na začiatkoch mestskej časti označená. Obmedzená je na 40 km/h. Pre úsek platí taktiež zákaz / obmedzenie váhy na 17 ton. Obmedzenie hmotnosti platí pre úsek v dĺžke 12 kilometrov.

Na prechod slúži v danom úseku hlavnej cesty (Bytčianska ulica) šesť označených prechodov pre chodcov. Označenie je realizované prostredníctvom zvislých dopravných značiek. Momentálne po zime je označenie na vozovke značne opotrebované. Pri tak frekventovanej doprave nie je ani na jednom inštalovaný semafor na zastavenie vozidiel. Prechod chodca teda viac-menej záleží od dobrej vôle šoférov.

Umiestnenie prechodov pre chodcov:

 • pri zastávke MHD – Pri Kysuci
 • pri odbočke na Hôrku
 • pri kaplne / pri kríži, kde je nainštalované aj dodatočné osvetlenie
 • pri zastávke MHD – Bytčianska, STS
 • pri odbočke na ulicu Závozská
 • pri zastávke MHD – Bytčianska / kde je nainštalované aj dodatočné osvetlenie

Hlavne v poslednom období občania pozorujú zvýšený pohyb kamiónov s návesmi (poľské a české  ŠPZ). Na úzkej ceste, pri prejazde dvoch veľkých áut vznikajú aj drobné kolízie – najmä ak vodič kamiónu, ktorý nepozná miestne podmienky náhle pribrzdí a šofér jazdiaci za ním dobrzďuje na “poslednú chvíľu”, kedže nedodržiava odstup od vozidla. Tieto situácie vznikajú aj hlavne preto, lebo väčšina šoférov nedodržiava maximálnu povolenú rýchlosť. Česť výnimkám – vodičov, ktorí jazdia aj podľa predpisov.

Po ceste II/507 v katastri mestskej časti Žilina – Považského Chlmca jazdia:

 • osobné motorové vozidlá
 • motorky
 • cyklisti
 • prímestská autobusová doprava – MHD
 • autobusové spoje – diaľkové linky
 • nákladné dopravné pracovné prostriedky
 • nákladné vozidlá na prepravu / prevoz rôznych druhov materiálu
 • kamióny, ťahače, traktory
 • nákladné autá na prepravu dreva

Zastúpené sú teda všetky veľkostné a výkonové kategórie. Cesta však s takýmto náporom nebola plánovaná a vybudovaná. V minulom roku bola riešená aj havarijná situácia s oporným múrom pri hlavnej ceste. Keďže ten bol rozlomený na viacerých miestach a hrozilo jeho kompletné prelomenie a možné upadnutie cesty v danom úseku. Projekt a spevnenie boli realizované z rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja.

Najslabším článkom tejto neľahkej dopravnej situácie sú hlavne deti a starší obyvatelia. Niekedy majú problém sa zorientovať v hustej doprave a správne vyhodnotiť rýchlosť, prípadne vzdialenosti prichádzajúcich vozidiel. Obyvatelia, ktorí bývajú v tesnej blízkosti cesty, kde nie je vybudovaný chodník a majú malé dieťa previezť v kočiari – ak ste rodič, určite si viete predstaviť ten pocit…

Preto v mene občanov tejto mestskej časti apelujeme na striktné dodržiavanie predpísanej maximálnej rýchlosti, zvýšenej ohľaduplnosti každého vodiča (hlavne nepredbiehať cez plné čiary, pred zákrutami a pri prejazde v zóne, kde nie sú vybudované chodníky, pričom chodec nemá inú možnosť, ako sa pohybovať po vozovke – pribrzdiť, alebo úplne zastaviť vozidlo a umožniť tak rýchly odchod chodca z vozovky) a dodržiavanie hmotnostného zákazu v celom úseku (12 km). Chodcom taktiež pripomíname, aby nosili reflexné prvky (znížená viditeľnosť, tma..) na viditeľných miestach pre vodičov!

Tento článok, ako jednoduchý súpis sťažnosti občanov na dopravnú situáciu bol postúpený na vyjadrenie poslancovi mestskej časti Považský Chlmec (p. Pučekovi) a poslaný aj na prečítanie / vyjadrenie Okresnému riaditeľstvu policajného zboru v Žiline.

V prípade obdržania ich stanovísk / vyjadrení – tie zverejníme na tomto mieste.

Prečítajte si aj odpoveď Okresného dopravného inšpektorátu k obsahu tohto článku – ODI Žilina: Riešenie dopravnej situácie v mestskej časti Žilina – Považský Chlmec – odpoveď

Budem rád, ak PZ Žilina bude merat častejsie rýchlosť, ale najradšej budem, keby bola obmedzená doprava nakl.autám . Púček Ján – poslanec MČ Považský Chlmec

Zdieľaj

Zanechajte odpoveď