Sťažnosť obyvateľov Považského Chlmca

Google+PinterestLinkedInTumblr+

Považský Chlmec, ako mestská časť mesta Žilina, bol kedysi výstavný zadok – pre smetisko. Máme však pocit, že aj napriek tomu, že je skládka uzatvorená, tomu tak stále je a na túto časť mesta sa zabúda. Preto sme spísali aj túto sťažnosť na aktuálnosti života v tejto časti mesta.

Následujúce riadky už boli spísané v predchádzajúcich sťažnostiach obyvateľov. Niektoré sa aj začali riešiť, ba dokonca zo začiatku sa aj niečo urobilo. Všetko sa po krátkom čase opäť vrátilo do pôvodného stavu.

Prekračovanie rýchlosti 40 km/h! Sťažnosť už bola publikovaná na internetovej stránke Považského Chlmca. Žiadosť od poslanca tejto mestskej časti p.Púčeka, bola odoslaná aj na DI Žilina. Nemáme však pocit, že sa niečo zmenilo, aj napriek odpovediam typu: zvýšime kontrolu, budeme vykonávať meranie..

Väčšina motoristov, jazdiacich cez hlavnú cestu (ul. Bytčianska), využívajúc cestu druhej triedy aj na presun nákladnej dopravy ( doprava tovaru do veľkoskladov, preprava štrko-pieskov, atď.) – nedodržiava stanovené bezpečnostné obmedzenie rýchlosti. Cesta nemá štandardnú šírku vozovky. Často vznikajú kolízne situácie, keď sa v najužších častiach cesty stretnú nákladné, alebo nadrozmerné vozidlá.

Ak ste chodec – máte proste smolu! Po dokončení asfaltovania časti cesty ( budovanie kanalizácie ), nebol ešte realizovaný nástrek prechodu pre chodcov, ale zmizli aj dočasné dopravné značky, ktoré aspoň vodičov upozorňovali na možnosť, že v tejto časti bude pohyb ľudí cez vozovku. Je to skutočne neskutočné, ale aj vedľa hlavnej cesty majú obyvatelia svoje bydliská a chodia aj domov. Máme rodiny, deti, starých rodičov.. Viete si predstaviť situáciu, keď v tejto zóne chce prejsť dieťa, alebo starý človek cez cestu, kde denne jazdí enormné množstvo áut a k tomu ešte aj ťažké nákladné vozidlá? Aj tento problém už bol spísaný na začiatku roka, teda doriešenie prechodov pre chodcov po celej hlavnej ceste – aktuálny stav rovnaký, nedoriešený.

Údržba vozovky, nielen počas budovania kanalizácie, taktiež ostala nezmenená – dovolíme si tvrdiť, že je ešte horšia. Keďže technologické postupy budovania kanalizácie ( o ich riešení nejdeme písať, keďže nám to odborne neprislúcha ), enormné množstvo osobných áut, kamiónov, veľkých „sklápačiek“ na prevoz štrkov a pieskov – evidentne musia zanechať nečistoty. Na vyžiadanie VÚC Žilina ( ako správca komunikácie ) cez poslanca bolo dohodnuté čistenie a náprava tohto stavu. Čistiaci vysávač prešiel túto cestu, za celé obdobie ( od začiatku roka ), asi trikrát. Nemáme informáciu o väčšom počte čistení. Pokiaľ áno, tak by sme radi vedeli kedy sa toto čistenie uskutočnilo!

Jediné ako-tak pravidelno-nepravidelné strojné čistenie je zabezpečované kefou z neďalekého staveniska tunela Považský Chlmec. Tu však vyvstáva logická otázka, pre koho čistenie cesty robíme. Pre autá, aby vozovka bola čistá? Či pre chodca, hlavne v zónach, kde nie je vybudovaný chodník – kde sa akumuluje na krajnici vozovky všetok takto sústredený bordel ( kamienky, prach.. )? Možno by nebolo zlé pozvať kompetentných, aby si cestu prešli, nie pozreli z auta. Ich „lakovečky“, by určite vedeli následne rozprávať. Počas dažďov, sa na krajnici cesty vytvorí mazlávé bahno, kde výška takejto zmesi dosahuje aj 5 cm! Keď na ňu chodec stúpi, dochádza ku šmyku. Len pripomíname, že stále vedľa takéhoto chodca jazdia autá a nákladná doprava!

Ulice po dočasnej úplnej uzávere, neboli taktiež očistené. Naplánovaná obchádzková trasa dostávala pravidelne „košom“. Úplná uzávera platila pre všetkých, okrem obyvateľov Považského Chlmca, MHD, SAD, autobusy KIA a záchranné zložky. Skutočne? Realita bola úplne iná. Všetci, zrazu „Chlmčania“, nepoužívali obchádzkovú trasu a bahnitý podklad z ulice “Pri Kysuci” – rozjazdili po všetkých uličkách Považského Chlmca, keďže „svoj domov dobre poznajú“. Preto toto ich “poznanie” vznikali aj kolízne situácie v úzkych uličkách. Je taktiež na zamyslenie – kto a ako plánoval obchádzkovú trasu a púšťanie oboch smerov, keďže tú denno-denne vznikali situácie, že sa proti sebe objavili autobusy, prípadne sa nemohla dostať cez upchatú obchádzku sanitka. Áno, časom sa (možno) zabudne!

Radi by sme sa aj dozvedeli, ako bude riešená zimná údržba všetkých uličiek tejto mestskej časti, hlavne s dôrazom na hlavnú cestu, ktorej frekvencia prejazdu vozidiel neklesá ani v počas zimy. Doposiaľ, ak prešiel snežný pluh, ten nemá kde nahrnúť sneh z cesty, keďže krajnice vozovky sú priamo pri obydliach a preto aj tak dosť úzke časti cesty, sa stávajú ešte užšími – ste chodec, opäť máte smolu a ešte väčšiu, ako bežne! Je možné z týchto zón, kde nie sú chodníky, odvážať sneh z krajníc, aby bola cesta priechodná, nielen pre autá, ale aj pre peších? Keď sme pri zimnej údržbe – ako sa bude postupovať pri zimnej údržbe na uliciach, kde sa budovala kanalizácia? Teda na uliciach, kde sú momentálne len provizórne násypy a utlačená hlina so štrkom. Stihne zhotoviteľ ešte pred prvým snežením položiť asfaltový koberec, alebo inak spevniť a vyrovnať podklad ulíc?

Taktiež požadujeme, aby bola cez úsek: hlavná cesta – Bytčianska ulica, časovo obmedzená nákladná doprava. Nadmerný hluk, otrasy a prach od 5:00 do bežne aj 23:00 hodiny? Aj počas víkendov? Skutočne? Žiaľ realita je taká.

Momentálne počúvame len slová, že je to neriešiteľná situácia. Neriešiteľná pre koho? Či aj tu platí – “ruka ktorá dáva”, tú necháme na pokoji a zatvoríme oči pred všeobecným problémom? Veď obyvateľ si pošomre a pritom to aj ostane. Preto by sme radi, aby bol schválený časovo obmedzený presun ťažkej nákladnej dopravy cez hlavnú cestu. Taktiež mnohí z nás podnikajú, majú svoje živnosti, alebo sú zamestnancami. Berieme preto na zreteľ aj fakt, že sa v Považskom Chlmci nachádzajú firmy, ktoré sa živia nákladnou prepravou. Chceli by sme však nájsť vhodný kompromis, aby sa v tejto zóne, dalo aj žiť. Navrhujeme preto časovo obmedziť pohyb nákladnej dopravy od 6:00 hodiny rannej do 20:00 hodiny večernej. Bez žiadnych výnimok. Keďže výnimky by si opäť vybavili všetci a sme na začiatku!

Spísali obyvatelia Považského Chlmca

Prosíme zverejniť v plnom rozsahu na stránke chlmec.info, správu poslať aj poslancovi za túto časť mesta a kompetentným, ktorí by vedeli hore-spísané požiadavky aj zrealizovať, alebo aspoň na ne odpovedať. Ďakujeme.

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. Semafor:
    Moze niekto zistit, ako by sa mesto postavilo k tomu, ak by obyvatelia P.Chlmca sa vyzbierali(alebo iny sposob financovania) na rychlostny semafor, ktory by bol dany niekde v casti pumpy pri zastavke ? Osobne si myslim, ze tym by sa znizila rychlost a mesto by okrem poplatkov za spravu (postavenie, elektrika a certifikacie), by ine naklady nemalo. V pripade ak by sa dala aj kamera, mohla by pokutovat vodicov, ktori presli na cervenu pri takomto semafore. Tym by usetrila nutnost (ne)mat policajnu hliadku v P.Chlmci.

Zanechajte odpoveď