Žilinu čaká Európsky týždeň mobility. V piatok bude MHD zadarmo!

Google+PinterestLinkedInTumblr+

Európsky týždeň mobility sa koná každý rok od 16. do 22. septembra. Táto kampaň nabáda európske mestá, aby zavádzali opatrenia zamerané na udržateľnú dopravu a má za cieľ spopularizovať verejnú dopravu ako alternatívu k individuálnej automobilovej preprave.

Žilina sa opäť aj v tomto roku zapája do týždňa mobility, ktorého aktuálnou hlavnou témou je „Kombinuj a choď“, teda kombinácia a integrácia dopravy. Počas celého týždňa bude pre Žilinčanov pripravených množstvo podujatí s cieľom zdôrazňovať výhody čistejších spôsobov dopravy. Európsky týždeň mobility 2018 v Žiline štartuje už v sobotu 15. septembra na Dni otvorených dverí Dopravného podniku mesta Žiliny (DPMŽ), kde sa návštevníci dozvedia o výhodách cestovania verejnou dopravou. V utorok 18. septembra sa môžu cyklisti, prechádzajúci v ranných hodinách cez Bulvár, tešiť na cykloraňajky.

Zdravé a chutné menu sa bude podávať na moste na Ulici Antona Bernoláka. Naprázdno neobídu v tento deň ani cestujúci mestskou hromadnou dopravou, na vybraných autobusových zastávkach čaká malé občerstvenie aj na nich. Cieľom týchto akcií je jednak odmeniť cyklistov a cestujúcich MHD, a rovnako tiež preskúmať odkiaľ a kam cestujú. Streda 19. september bude patriť téme čistého ovzdušia. Na Námestí Andreja Hlinku sa od 9.30 hod. uskutoční Deň zdravého ovzdušia.

„Mesto Žilina a Žilinská univerzita si v rámci projektu AIR TRITIA pripravili pre verejnosť bohatý program zameraný na ochranu životného prostredia, monitorovanie kvality ovzdušia, správne vykurovanie, nízko-uhlíkovú mobilitu, elektro-mobilitu či pešiu dopravu,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility na Mestskom úrade v Žiline. Vo štvrtok 20. septembra sa zase uskutoční seminár Žilinskej univerzity s názvom „Žilina – mesto
prívetivé pre peších“. Pozitívny vzťah k alternatívnym spôsobom prepravy je dôležité budovať už od detstva. Mesto Žilina preto pripravilo v rámci týždňa mobility aktivity aj pre najmenších. V piatok 21. septembra pozýva všetky deti na Dopravné ihrisko na Vlčince na Cykloškolu pre najmenších. Naučia sa ako funguje premávka v praxi a otestujú si svoje cyklistické zručnosti. Tí najšikovnejší získajú vodičský preukaz mladého cyklistu a zaujímavý darček.

Týždeň mobility pokračuje v piatok 21. septembra podujatím Deň bez áut, počas ktorého môžu Žilinčania využiť bezplatnú MHD v meste. „V tento deň prevádzkuje DPMŽ mestskú hromadnú dopravu zadarmo pre všetkých cestujúcich bez výnimky. Je to príležitosť presadnúť z motorových vozidiel práve do dopravných prostriedkov MHD a vyskúšať si túto formu prepravy,“ uviedol Slebodník. Doplnil, že 22. september je Medzinárodným dňom bez áut a práve tento deň je z pohľadu udržateľnej mestskej mobility dôležitým dňom. „Mesto si v spolupráci s dopravným podnikom pripravilo v tento deň v čase od 9.00 do 11.00 hod. zaujímavú akciu s cieľom porovnať a ukázať obyvateľom význam znižovania počtu motorových vozidiel v meste. Uzavretá bude časť Kvačalovej ulice, kde si ukážeme, koľko priestoru na ceste zaberá jeden autobus plný cestujúcich v porovnaní s 50 automobilmi, ktoré bývajú prevažne zaplnené jedným až dvomi cestujúcimi,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník. Záver Európskeho týždňa mobility 2018 vyvrcholí tradičnou Veľkou jesennou cyklojazdou so začiatkom o 17.00 hod. na Námestí Andreja Hlinku.

Cyklisti prejazdom upozornia všetkých vodičov na to, že sú riadnymi účastníkmi cestnej premávky a treba brať na nich ohľad. Mesto Žilina si je vedomé dôvodov a potrieb riešenia udržateľnej mestskej mobility v
dôsledku nárastu počtu motorových vozidiel v meste. Motivovaním obyvateľov, aby si volili alternatívne spôsobov prepravy, akými sú chodenie či cyklistika, možno znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí lepšie miesto pre život a prácu.

Zdieľaj

Zanechajte odpoveď